Hlavní stránka  |   Hudba  |   Cestování  |   Cyklovýlety  |   Makra Excel
 
 

Makra Excel - programování ve VBA

 
Úvod|Příručka makra|Makra příklady|Úvod pro začátečníky|Dungeon - ADOM hra
 

Dungeon – ADOM hra

ADOM
Dungeon je pracovní název nově vyvíjené hry typu ADOM. Co je to ADOM? Je to zkratka Ancient Domains of Mystery a souhrně tento pojem označuje dungeonovské typy her ve 2D. Vcházíte s hrdinou do jeskyně, kde jsou potvory, poklady a procházíte a zažíváte různá dobrodružství.
Originální hra ADOM byla pouze v textové podobě a měla nezaměnitelné kouzlo. To bylo způsobeno tím, že všechnu grafiku tvořila barevná písmenka a znaky. V jeskyni na vás tedy vybafl kamenný golem jako písmeno G, nebo obyčejná krysa jako písmeno k. Kouzelné na tomto principu je to, že i přes absenci grafiky, nebo právě proto, se zde rozvíjí ohromné pole pro vlastní fantazii. Hra mě kdysi, když jsem jí hrál nesmírně chytla. Jediná výtka byla v tom, že se jednalo o procedurálně generovaný dungeon. Co to je? Procedurálně generovaný dungeon je jeskyně, která je generována náhodně. Když tedy hru spustíte vícekrát po sobě, pokaždé procházíte jinými chodbami a potkáváte jiné nepřátele. Může to být pro někoho zábavné, nicméně já v tom vidím ochuzení o promyšlenou a vypiplanou jeskyni se svojí logikou a tajemstvím.
Tak, vymezení pojmu ADOM máme za sebou. Považoval jsem to za důležité, neboť hra, o které budu psát dále z toho principu vychází, ba ho přímo kopíruje.

Dungeon
Dungeon je pracovní název pro mnou nově vyvíjenou hru typu ADOM ve VBA (Visual Basic) jazyku. Nádherné na tom je to, že hra je dělána v excelu a svojí plánovanou jednoduchostí přímo vybízí k snadnému šíření po internetu. Stačí otevřít excelovský .xlsx soubor, kliknout na start (zase tak jednoduché to v dalších verzích nebude) a začít hrát. Chodíte šipkami a objevujete jeskyni. Zpočátku nemáte ani louči a tak sotva vidíte o políčko vedle sebe, později vidíte dál a s přibývající inteligencí odhalujete tajné chodby. Je to přesně to, co vás baví? Tak se máte na co těšit.
Hru jsem začal tvořit před třemi dny (20.6.2018) a mám vytyčené pracovní tempo minimálně 30min denně. Jelikož jsem za tři dny již stačil vytvořit průchod jeskyní, základní souboj a sbírání předmětů, myslím, že vývoj nebude dlouho trvat.

Některé plánované funkcionality hry:
- základní vlastnosti dungeonových her: souboje, vylepšování postavy, sbírání předmětů, magie, zlodějské schopnosti
- postava se rozvíjí vlastnostmi, které používá
- různě inteligentní nepřátelé: krysy utíkají před světlem, inteligentní bytosti utíkají při velkém zranění, smečka goblinů vás obklíčí
- NPC: obchodníci, kováři, jiní hrdinové
- nekromancie, tajné chodby, magie
- systém vah předmětů a inventáře, hra vám nedá nic zadarmo jako v jiných hrách, kde seberete všechno bez postihu

Verze hry

Základní informace:
Pokud si stáhnete jakoukoliv verzi hry, platí pro spuštění tato pravidla. Povolte makra v excelu. Neklikejte na jiné sheety než sheet HRA. Na začátek kliknětě na tlačítko KONEC a pak na ZAČNI HRU. Hýbete se šipkami na klávesnici, pro šikný pohyb musíte klikout myší, bere se pouze klik na sousední políčko hráče. Pro útok na nepřátele (např krysy - "k") musí být na vedlejším políčku a hýbnete se na ně. Pro otevření dveří stůjte vedle nich a klikněte na tlačítko dveře. Můžete sbírat předměty (hvězdička) když na nich stojíte a dáte sebrat.

11.7.2018 - 3. verze
Proč třetí verze a ne druhá? Druhou jsem nestačil zveřejnit. Co funguje ve třetí verzi? Vše co v první, ale přibylo rozsekání dungeonu na čtverce, pohyb nepřátel, nepřátelé se phybují nezávisle na hráči, ale při útoku ho pronásledují. Jsou zde primitivně vytvořeny dveře (otevírají se tlačítkem dveře).

23.6.2018 - 1. verze
1. verze po třech dnech vývoje. Je to úplná neošetřená kostra/nástřel hry, ale jsem z ní tak nadšený, že jsem sem musel dát ukázku. Kdo si chce vyzkoušet, tak stáhněte excel do počítače. Spusťte a povolte makra. Pak klikněte na sheet "HRA". Klikněte na tlačítko "KONEC" a pak na "Zační hru". Nyní ovládáte klávesami písmenko X a chodíte. Narážením do stěn se nic nestane. Narazíte-li do "k" útočíte na krysu a můžete jí po pár útocích zabít. Když stoupnete na "*", můžete sebrat kliknutím na "seber" nějaký předmět.
Jsou zde tři volitelné parametry. Vždy po jejich změně klikněte na tlačítka KONEC a Začni hru. Viditelnost číslem ukazuje na kolik políček od sebe hráč "vidí" (něco jako jak dosvítí louče daleko). Hrdina - zde můžete zvolit písmenko pro svého hrdinu. A mapa - zde pokud je A tak zůstává vše objevené jako na mapě odkryté. Pokud je zde N, pak procházíte a chodby se za vámi mažou. Vyzkoušejte.
Pokud jste ze hry stejně jako já nadšení, tak zůstaňte těmto stránkám věrni, budu pravidelně uveřejňovat nové verze hry s popisem novinek.