Hlavní stránka  |   Hudba  |   Cestování  |   Cyklovýlety  |   Makra Excel
 
 

Výlet na cukrák a do jeho okolí

 

Výlet na cukrák je nádherný snadný cyklovýlet z Prahy na jih podél Vltavy a zpět. Vyjíždí se z metra "B" ze stanice Smíchovské nádraží. Cesta vede prakticky celou dobu po rovině mimo silnice po krásné cyklostezce podél vody. Poté má výlet dvě podoby. Buď se vyjede do kopečka k vysílači cukrák - tato varianta je v lese, nebo se jede po vyvýšené hřebenovce, kde jsou nádherné výhledy do okolí. Obojí má své kouzlo. Každopádně varianta s hřebenovkou je relativně náročná je tam příkrý terén při výjezdu i sjezdu a to hodně, takže určitě ne s malými dětmi či starší lidé.

Popis cesty:
Celý cyklovýlet je zaznamenán na následujících mapách. Omluvte relativně nepřesné vyznačení trasy. Výlet je dlouhý a nemohu tak vytvořit přesný mapový podklad, přesto doufám, že můj popis a mapa pomůže ke zdárnému dokonání výletu.
Takže začínáme v bodě 1, což je Smíchovské nádraží. Od zastávky metra se vydejte na jih po silnici a snažte se dostat na křižovatce na cyklostezku podél Vltavy. Sjezd na cestu je poblíž benzínky. Pokračujte po cestě podél řeky směrem na jih - viz bod 2. Přejděme na druhou mapu - v bodě 3 jsem trochu ujel, zde je mapa nepřesná, pořád se jede rovně na jih podél vody. Změna přijde v bodě 4, což je podjezd pod křižovatkou - vydejte se tedy jakoby po hlavní na Radotín a sjeďte jak to půjde doleva zase na cyklostezku. Pak se dostáváme k bodu 5. Zde se dělí výlet na dvě možné cesty. První je lehčí a to je výlet na cukrák, druhá je těžší (více do kopce) a to je výlet přes hřebeny pod cukrákem s hezkými výhledy.
Začneme s tou lehčí cestou s výletem na cukrák. Vydejte se po lávce přes Berounku v bodě 5 doleva a jeďte po hlavní cestě a dojeďte přes bod 6 a 7 do bodu 8. Zde se vydejte do kopce do lesů k cukráku a poté po cestě zpět zase do bodu 7, pak k lávce bod 9 a zpět do Prahy.
Druhá cesta vede z bodu 9 přes Černošice a Dolní mokropsy do Všenor a zde musíte do kopce a někde v bodě 10 se napojit na hřebenovku. Toto je krásná cesta po vrškách hřebenech s výhledy do krajiny a někde před bodem 8 je příkrý sráz dolů k Berounce - tak pozor. Odsuď pak pokračujte přes body 8 a 7 do bodu 6 a zpět do Prahy.

 
 

Mapy: